מדרגות מיוחדות ברוויט

בפוסט זה נלמד לבנות שני סוגים של מדרגות מיוחדות שתמיד שואלים אותי עליהן. למעשה, שאלה שכזאת עלתה ממש לאחרונה בקבוצת הפייסבוק שלנו (שווה להצטרף!).

המדרגות הראשונות הן כאלו עם שני פודסטים ששיוצרים רום נוסף, והשניות הן מדרגות פינתיות.

לבסוף נראה גם טיפ לגבי הגדרת סיום המדרגות ברום או בשלח. המשיכו בקריאת ההדרכה המלאה פה בפוסט או דלגו הישר לסרטון ההדרכה בוידאו בסוף הפוסט.

מדרגות עם שני פודסטים רציפים

מדובר כאן על מדרגות ב-ח’, אך שינוי הכיוון לרוחב המהלך לא יהיה עם מדרגות נוספות, אלא פודסט שמחולק לשני חלקים.

נתחיל בשרטוט מדרגות בצורה הרגילה. נלחץ על כפתור Stairs, נגדיר את הטיפוס הרצוי והגבהים. מי שרוצה להתעמק בנושא השרטוט של מדרגות בסיסיות יכול לצפות בסרטון זה בערוץ היוטיוב שלנו.

נשרטט את המהלך הראשון עם קליק בנקודת ההתחלה, גרירת העכבר לכיוון הרצוי, וקליק בנקודת הסיום.

נתעלם כרגע מהמחשבה על שני הפודסטים ונמשיך מיד למהלך השני ב-180 מעלות מהראשון.

קיבלתי מהלך מלא עם פודסט שנוצר בצורה אוטומטית. את הפודסט הזה נערוך ונשכפל, ליצירת שני פודסטים קטנים.

נבחר את הפודסט האוטומטי שנוצר, ונראה חיצים בכל דופן שלו. משום שהפודסט הזה נוצר בצורה אוטומטית, לא נוכל לגרור את החיצים. הפודסט מחובר לשני המהלכים.

כדי לערוך אותו נצטרך להמיר את הפודסט לרכיב בשרטוט ידני. את זה נעשה באמצעות כפתור Convert שיופיע בריבון לאחר הבחירה של הפודסט. נלחץ עליו ותקפוץ הודעה שאומרת כי תהליך ההמרה הוא בלתי הפיך. נסגור אותה, ועכשיו יופיע כפתור Edit Sketch לעריכת השרטוט ידנית. נלחץ עליו.

כעת נראה האפשרות לעריכת השרטוט של הפודסט שלנו. קווי המתאר החיצוניים מופיעים בירוק וקווי כיוון העליה של המדרגות מופיעים בכחול כהה. ניישר את מתאר הפודסט מימין למרכז המדרגות. נקצר את קו כיוון העליה, וזה יהיה הפודסט הראשון שלנו.

 

כשנאשר את השרטוט עם V בריבון, נקבל הודעה שיש ניתוק בין הפודסט למהלך הבא. נאשר את ההודעה ונתעלם ממנה כרגע, כי אנחנו עומדים ליצור פודסט נוסף שיגשר על הפער הזה.

כדי ליצור את הפודסט הבא נשכפל את הפודסט הקיים שערכנו. הדרך הקלה ביותר לעשות זאת מבלי להסתבך עם כיווני העליה של המדרגות והחיבורים האוטמטיים שנוצרו, היא באמצעות Rotate עם סימון V בתיבה Copy בשורה שמתחת לריבון. כלומר סיבוב עם העתקה בו- זמנית.

נמקם את בסיס הסיבוב בנקודת החיבור בין שני הפודסטים, נסובב אותו ב-90 מעלות ונקבל את השכפול המסובב.

משום ששכפלנו פודסט קיים, כרגע שני הפודסטים יהיו באותו גובה. נבחר את הפודסט השני ונרצה להעלות אותו בגובה מדרגה.

נוכל להשתמש בפקודת Move דרך מבט חתך, אך ישנה שיטה קלה יותר. 

לאחר שבחרנו את הפודסט שנרצה להזיז, נלחץ על תיבת ערך הגובה שלו בסרגל המאפיינים. נוסיף את הסימן שווה (+) לפני הגובה הקיים ואז נוסיף עם סימן פלוס (+) את גובה המדרגה שאנחנו רוצים להוסיף. נלחץ Enter ורוויט תעשה עבורינו את החישוב.

הסבר מעמיק יותר על שימוש ברוויט עם ערך לחישוב תמצאו בפוסט הזה.

המהלך הבא אמור להתעדכן אוטומטית לאחר שעדכנו את גובה הפודסט. אם לא, נוכל לבחור אותו שנפרד ולהזיז אותו או לעדכן את הגובה דרך סרגל המאפיינים באותה צורה.

משום שהעלינו את הפודסט ויצרנו רום נוסף, אנחנו עלולים לגלות כי יש לנו מדרגה מיותרת בקצה המהלך השני. ממבט תוכנית נוכל להשתמש בנקודת הגריפ הכחולה שבקצה המהלך. נגרור אותה כדי להוריד מדרגה בצורה ידנית. עם זאת, בגרסאות החדשות של רוויט, העדכון הזה יתבצע בדרך כלל בצורה אוטומטית. משום שהוספנו רום במקום אחר לפני המהלך, הוא יתקצר בצורה אוטומטית.

 

כשנסמן V לאישור יתכן ותקפוץ הודעה שאין לנו חיבור המשכי משום שעשינו המרה של הרכיבים- חלקם ידניים וחלקם אוטומטיים. ניתן להתעלם ממנה.

את הסימבול של כיוון העליה נוכל לבחור ולהעלים. על ידי הורדת ה-V בשורה העליונה בסרגל המאפיינים.

לאחר אישור השרטוט של רכיב המדרגות, נראה בעיה עם המעקה. משום שפיצלנו את הפודסטים, הרוויט מזהה את הרכיב כשני מהלכי מדרגות נפרדים ויצרה מעקה אוטומטית לכל חלק בנפרד.

אין בעיה, נתקן זאת בקלות.

נמחק את אחד המעקות המיותרים, נבחר וניכנס לעריכה של המעקה הנותר.

כרגיל, בעבודה מדוייקת תמיד אמליץ לעבור לעבודה במבט דו- מימדי.

ניישר את קו המעקה לגבול החיצוני של המדרגות באמצעות Align ונלחץ V לאישור. נקבל את המעקה הסופי עם המדרגות המעודכנות שלנו.

מדרגות פינתיות- מדרגות מיוחדות ברוויט

נראה עכשיו טיפוס נוסף של מדרגות מיוחדות ברוויט- מדרגות פינתיות. בניית הגיאומטריה הזו אפילו יותר קלה מזאת שראינו עם הפודסט המפוצל.

תמיד נתחיל בשרטוט באמצעות רכיב המדרגות הנוכן, ואז נמיר אותו לשרטוט ידני לפי הצורך. כך אנחנו מקבלים את קווי המתאר, הרומים וכיוון העליה מוכנים, ונותר לנו רק לערוך קלות את השרטוט.

נעבוד למבט תוכנית, נלחץ על כפתור המדרגות וניתן את הגדרות הגובה הרצויות למהלך. בדרך כלל מדרגות פינתיות כאלו יהיו בכניסה לבניין ולא יעלו קומה שלמה. אז לשם הדוגמה אעבוד ממפלס הקרקע מינוס 75 סנטימטרים ועד למפלס הקרקע. נשרטט את כל המדרגות בצורה ישרה. עכשיו, כמו שראינו בטיפוס הקודם, נלחץ על כפתור Convert כדי להמיר את הבלוק לשרטוט ידני.

עכשיו נערוך את הגיאומטריה עם Edit Sketch.

חשוב להבדיל בין קווי הרום שחורים, קווי הגבול החיצוניים מימין ומשמאל המופיעים בירוק, וכיוון מהלך המדרגות שמופיע בכחול כהה.

מה שמאתגר כאן זה להבין איפה צריך להיות הגבול ואיפה צריך להיות הרום. עבור כל אחד מסוגי הקווים יש כפתור שרטוט נפרד בריבון, ונצטרך לעבור ביניהם ולעבוד עם הכלי הנכון כדי שהגיאומטריה תעבוד.

נתחיל בשרטוט הרומים הנוספים בסיבוב של 90 מעלות. בדוגמה מדדתי את עומק המדרגות, והשתמשתי באופסט כדי לקבל 5 רומים חדשים כמו בתמונה.

אשתמש בקיצור TR בקמלדת כדי להגיע לפקודת Trim/ Extend to Corner ואסגור את כל הפינות לקבלת רומים פינתיים רציפים.

אמחק את הגבול המקורי ואצור קו גבול (Boundary) חדש בקצה הרומים המסובבים. הריבוע העליוון שיהווה את הפודסט שלנו יקבל קווי רום בכל ההיקף שלו. כדי להבין את ההגיון חשבו על זה כך- הקווים השחורים של הרומים יהוו עליה. קווי המתאר הירוקים יהיו מדורגים.

את קו המהלך הכחול יש למשוך עד לקצה השלח האחרון שלנו.

נסמן וי לאישור ונקבל את המהלך הסופי, עם מעקה.

טיפ- התחלה או סיום עם רום

אם שמתם לב, המדרגות האחרונות שבנינו מסתיימים בשלח. אבל יש לנו אפשרות להגדיר ידנית אם נרצה לסיים את המהלך דווקא ברום.

כמו כל הגדרות למדרגות, אני ממליצה לקבל החלטה ולבצע את ההגדרה לפני תחילת השרטוט של המהלך. הרבה יותר קל להבין ולחשב כמה מדרגות נצטרך אם נדע מראש שנגמור את המהלך דווקא ברום. אבל ניתן לשנות את ההגדרה גם לאחר השרטוט.

נבחר את המהלך שיצרנו וניכנס ל-Edit Stairs, נראה בסרגל המאפיינים אפשרות לסמן או להוריד V מהתיבה End with Riser כדי לקבוע איך לגמור את המהלך. בצורה דומה נסמן V בתיבה Begin with Riser כדי להתחיל את המהלך עם רום במקום עם שלח.

משום שערכנו שינוי במהלך קיים והוספנו רום, תקפוץ לנו הודעה שמספר המדרגות לא תואם את הגבהים שהגדרנו בסרגל המאפיינים. במקרה כזה נצטרך למחוק מדרגה אחת.

לכן עדיף לבצע את ההגדרה לגבי הסיום עם רום או שלח לפני תחילת השרטוט.

כשנלחץ על כפתור המדרגות ליצירת רכיב חדש, נראה שממצב השרטוט תיבות הסימון להתחלה או סיום עם רום לא מופיעות בסרגל המאפיינים.

אז הטריק הוא ללחוץ על סרגל הגלילה מתחת לשם הטיפוס. שם נבחר ב-New Stir Run, ואז תיבות הסימון יופיעו.

לאחר הבחירה, נחזור לשרטוט Stair ונבנה את המדרגות כרגיל.

מוזמנים לכתוב בתגובות אם הטיפ עזר לכם, ואם יש עוד סוגים של מדרגות שתרצו לראות הדרכה לגביהן!

ההסבר המלא נמצא גם בסרטון מערוץ היוטיוב שלנו מטה.

רוצים ללמוד לעבוד ברוויט בצורה נכונה מהצעד הראשון את זה לא לומדים ביוטיוב. בקרו בעמוד הקורסים שלנו כדי למצוא את הקורס המתאים לכם.

2 מחשבות על “מדרגות מיוחדות ברוויט”

  1. תודה!!!!!
    עד היום לא הצלחתי ליצור מדרגות שהפינה מחולקת למשולשים, אחרי הפוסט הזה זה פשוט!!!!!!
    לא מאמינה שפתרת לי הסתבכות של שנתיים!!!

    1. אדר' שלי אגם

      איזה כיף לשמוע שהפוסט עזר לך רייזי! תודה על התגובה (:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

התחברות לאתר

עוד לא נרשמת לאתר? קודם כל יש לבחור את הקורס שלך כאן.

כבר נרשמת? יש להכניס שם משתמש וסיסמה:

מצטרפים?

קבלו את הטיפים המעולים שלנו אחת לשבוע ישירות למייל!

הרשמו עכשיו:

אם לא ראית את המייל שלנו, יש לבדוק ב’קידומי מכירות’ או ‘ספאם’.

תודה על ההרשמה! קוד הקופון הוא:

GREETINGS10

השתמשו בו בעמוד הקופה כדי לקבל 10% ההנחה

על כל החבילות והקורסים המלאים באתר

בואו נדבר

השאירו לנו פרטים מלאים ובמה נוכל לעזור.

נחזור אליכם בהקדם!