האם כדאי לעבור לרוויט?

עודכן ב: ינו 19"...תמיד עבדנו בשרטוט דו מימדי באוטוקאד, אבל אנחנו נדחפים לכיוון ה-BIM. זוהי השקעה גדולה למדי ומציעים לנו מספר מוצרים שונים. השאלה היא האם לדעתך בעתיד רוויט תשתלט על השוק וזו התוכנה ללכת איתה? כל נציגי המכירות איתם דיברתי אומרים שרוויט היא העתיד, אבל הם מנסים למכור מוצר..."

את השאלה הזו קיבלתי ממשרד אדריכלים בחוף המזרחי של ארה"ב. היא הייתה יכולה באותה מידה להישלח מכל מקום אחר בעולם, שכן כולנו נמצאים במעין צומת דרכים טכנולוגית, בה עלינו לעלות על הרכבת הנכונה, או להחמיץ את ייעדנו. מה היעד? עבודה יעילה, משתלמת ויציבה לאורך זמן.

כולנו התחלנו את עבודתנו בשרטוט דו מימדי, והתכנה השולטת בשוק בישראל עד היום היא אוטוקאד, אך רוחות השינוי מורגשות באוויר.

הגשת הצעות למשרדים ממשלתיים, כבר באה עם דרישה לעבודה ב-BIM. וכך, יותר ויותר אדריכלים ומהנדסים מבינים שכדי לשמור על תחרותיות בשוק המתפתח, יש להכשיר את עצמנו בתוכנה החדשה.

ההתנגדות הראשונית מובנת, מדובר בהשקעת משאבים בהכשרה וכן שדרוג החומרה הקיימת, וכמובן עלות כספית לא מבוטלת ברכישת הרישיון. במקביל אנחנו מתמודדים עם האלמנט הפסיכולוגי- שינוי הרגלים רבי שנים בעבודה עם תוכנה שאנו בקיאים ושולטים בה.

ולמרות כל הקשיים שבמעבר, תמצאו שבסופו הוא משתלם. אחרי תקופת ההסתגלות הראשונית, נגלה תוכנה מהירה ויעילה בהרבה לעבודה, שלא תבינו איך לא עבדתם בה עד עכשיו. אז בואו ונראה מספר יתרונות וחוזקות שמציעה הרוויט, ושהופכים אותה לתוכנה הפופולרית ביותר בתחום כיום:

תכנון בתלת מימד

היתרון הראשון של הרוויט מובן מאליו- עובדים בתלת מימד. עוד בשלב התכנון הראשוני, אנחנו מייצרים מבטי תלת מימד אוטומטיים. העבודה בתלת מימד משלבי הפרויקט המוקדמים, עוזרת לנו וללקוח להבין את הפרויקט טוב יותר, ומשפרת את רמת התקשורת שלנו סביב הפרויקט.

שינויים מהירים, עדכון בכל המבטים

בזמן התכנון, המכרז, הביצוע- הפרויקט שלנו חווה שינויים רבים. ברוויט אנו עובדים על מודל אחיד, ומביטים בו בכל פעם מכיוון אחר, כלומר- כל שינוי שנבצע במודל יתעדכן אוטומטית בכל המבטים: תוכניות, חתכים, חזיתות... תכונה זו היא שנתנה לתוכנה את שמה Revit - Revise it quickly.

ספריות מוכנות לרכיבי בניין

כאשר אנחנו מתקינים את רוויט במחשב, יותקנו איתה סט שלם של רכיבים פרמטריים לעיצוב הבניין- חלונות ודלתות, רהיטים, כלים סניטריים ועוד. התוכנה מאפשרת לנו לבצע התאמות בפרמטרים של רכיבים הקיימים, לשימוש מותאם לפרויקט הספציפי. רכיבים שערכנו נשמרים לשימוש בכל פרויקט עתידי.

תיאום מערכות

בין אם היועצים לפרויקט עובדים ברוויט והין אם לא, יש לנו כמתכננים אפשרות להכניס מידע לגבי מערכות למודל שלנו, ולגלות התנגשויות בשלב מוקדם מאוד של התהליך. נוכל להתמודד ולפתור הצטלבויות של מערכות וצמתים בעייתיים, באמצעות מידע תלת מימדי מהמודל.

חישוב כמויות ועלויות

עוד יתרון אדיר של עבודה ברוויט, היא הייצור האוטומטי של רשימות. רוויט, כתוכנת BIM, יודעת להכין כתבי כמויות כתוצר לוואי, עם מאמץ מינימלי מצידנו. כך נוכל לבצע הערכות ובדיקות תקציביות בכל שלב של הפרויקט.

ניהול קבצים ממוקד

במקום חלוקה לסוגי מבטים, שלבים ודיסיפלינות, ברוויט ננהל את כל חומרי הפרויקט מקובץ אחד. לא עוד מעבר בין עשרות קבצים ותיקיות, אלא עבודה יעילה ומרוכזת. הנושא הזה חשוב במיוחד בעבודה במשרדים, כאשר מספר קולגות עובדים על אותו הפרויקט. ומכאן לנקודה הבאה-

שיתופי פעולה יעילים

רוויט מאפשרת עבודה של מספר גורמים על קובץ ראשי, עם ניהול הרשאות עריכה לפי תחום העיסוק. בצורה זו, ניתן לקדם את הפרויקט בכמה מישורים במקביל, ומבלי לפגוע בעבודה של גורמים אחרים במשרד. חשוב לציין כי תכונה זו מתאפשרת רק כאשר כולם עובדים על קובץ ברשת הפנימית של המשרד.

תאימות אוטוקאד

גם אם אנחנו התקדמנו לעבודה ברוויט, חייבים להכיר בעובדה שבעלי מקצוע רבים עדיין משתמשים באוטוקאד. למזלנו, רוויט נרכשה ע"י בית התוכנה אוטודסק, ולכן התאימות בין התוכנות כמעט מושלמת.

התוצרים המתקבלים בייצוא מרוויט לאוטוקאד נקיים, ברורים ומסודרים. מי שמקבל את קובץ ה-CAD לא יוכל לדעת שהקובץ שורטט בכלל ברוויט. גם הייבוא של אוטוקאד לתוך הרוויט מתבצע בצורה חלקה ונוחה, ומאפשר לנו לקבל תוכניות מדידה, מצב קיים ומידע נוסף הישר לתוך המודל שלנו.

מעבר ליתרונות הטכניים שפרטתי במאמר הזה, חשוב להוסיף כי בנייה של מודל תלת מימדי, אינטראקטיבי וחכם, הופכת את העבודה עצמה למהנה ונעימה הרבה יותר.

רוויט עובדת בשבילנו, ולא אנחנו בשבילה. היא הופכת פעולות סיזיפיות וחזרתיות- לאוטומטית. לכל קו ורכיב יש משמעות ומידע, הוא אינו עומד לבדו אלא מחובר למודל בכללותו.

רוויט היא לא תוכנה מושלמת, היא עדיין דורשת מאיתנו המתכננים רמה גבוהה של השקעה. אבל אין ספק שתוכנות BIM הן צעד משמעותי בכיוון הנכון בתחום התכנון והבניה, ואני אישית סקרנית לראות עד לאן רוויט תתפתח ותגיע.

אם רצית להתחיל את צעדיך הראשונים ברוויט, שווה לשקול לימוד אישי, בשיעורים פרטיים.

קבעו שיחת הכרות ללא עלות וללא מחוייבות- כל הפרטים בלחיצה על התמונה מטה:273 צפיות

REVIT הינה תוכנה של חברת AUTODESK. לאתר זה אין קשר לחברה או שלוחותיה.

© כל הזכויות שמורות למקצועני רוויט