האם כדאי לעבור לרוויט?

עודכן ב: מרץ 3


בין אם עבדת כבר שנים רבות באוטוקאד, או שרק התחלת את צעדיך הראשונים בתחום האדריכלות והעיצוב- כנראה ותהית איזו תוכנת שרטוט או מידול כדאי לך ללמוד.

בעוד שכולנו התחלנו את עבודתנו בשרטוט דו מימדי, רוחות השינוי מורגשות באוויר. המידול התלת מימדי משתלט על העולם בסערה, כדרך יעילה וידידותית יותר לעבודה על הפרויקטים שלנו.

עוד ועוד אדריכלים, מעצבים ומהנדסים מבינים שכדי לשמור על תחרותיות בשוק המתפתח, יש להכשיר את עצמנו בתחום ה-BIM בכלל וברוויט (המובילה בתחום) בפרט.


ההתנגדות הראשונית מובנת, מדובר בהשקעת משאבים בהכשרה וכן שדרוג החומרה הקיימת, וכמובן עלות כספית לא מבוטלת ברכישת הרישיון. במקביל יתכן ואתם מתמודדים גם עם האלמנט הפסיכולוגי- שינוי הרגלים רבי שנים בעבודה עם תוכנה שאנו בקיאים ושולטים בה.

ולמרות כל הקשיים שבמעבר, תמצאו שבסופו הוא משתלם. אחרי תקופת ההסתגלות הראשונית, נגלה תוכנה מהירה בהרבה לעבודה, שלא תבינו איך לא עבדתם בה עד עכשיו. אז בואו ונראה מספר יתרונות וחוזקות שמציעה הרוויט, ושהופכים אותה לתוכנה הפופולרית ביותר בתחום ה-BIM:

רוצים לשמוע עוד על BIM ועל יתרונות העבודה ברוויט? צפו בשיעור הראשון מתוך מיני קורס 'רויט, נעים להכיר' חינם!


תכנון בתלת מימד

היתרון הראשון של הרוויט מובן מאליו- עובדים בתלת מימד. עוד בשלב התכנון הראשוני, אנחנו מייצרים מבטי תלת מימד אוטומטיים. העבודה בתלת מימד משלבי הפרויקט המוקדמים, עוזרת לנו וללקוח להבין את הפרויקט טוב יותר, ומשפרת את רמת התקשורת שלנו סביב הפרויקט.

שינויים מהירים, עדכון בכל המבטים

בזמן התכנון, המכרז, הביצוע- הפרויקט שלנו חווה שינויים רבים. ברוויט אנו עובדים על מודל אחיד, ומביטים בו בכל פעם מכיוון אחר, כלומר- כל שינוי שנבצע במודל יתעדכן אוטומטית בכל המבטים: תוכניות, חתכים, חזיתות... תכונה זו היא שנתנה לתוכנה את שמה Revit - Revise it quickly.

ספריות מוכנות לרכיבי בניין

כאשר אנחנו מתקינים את רוויט במחשב, יותקנו איתה סט שלם של רכיבים פרמטריים לעיצוב הבניין- חלונות ודלתות, רהיטים, כלים סניטריים ועוד. התוכנה מאפשרת לנו לבצע התאמות בפרמטרים של רכיבים הקיימים, לשימוש מותאם לפרויקט הספציפי. רכיבים שערכנו נשמרים לשימוש בכל פרויקט עתידי.

תיאום מערכות

בין אם היועצים לפרויקט עובדים ברוויט והין אם לא, יש לנו כמתכננים אפשרות להכניס מידע לגבי מערכות למודל שלנו, ולגלות התנגשויות בשלב מוקדם מאוד של התהליך. נוכל להתמודד ולפתור הצטלבויות של מערכות וצמתים בעייתיים, באמצעות מידע תלת מימדי מהמודל.

חישוב כמויות ועלויות

עוד יתרון אדיר של עבודה ברוויט, היא הייצור האוטומטי של רשימות. רוויט, כתוכנת BIM, יודעת להכין כתבי כמויות כתוצר לוואי, עם מאמץ מינימלי מצידנו. כך נוכל לבצע הערכות ובדיקות תקציביות בכל שלב של הפרויקט.

ניהול קבצים ממוקד

במקום חלוקה לסוגי מבטים, שלבים ודיסיפלינות, ברוויט ננהל את כל חומרי הפרויקט מקובץ אחד. לא עוד מעבר בין עשרות קבצים ותיקיות, אלא עבודה יעילה ומרוכזת. הנושא הזה חשוב במיוחד בעבודה במשרדים, כאשר מספר קולגות עובדים על אותו הפרויקט. ומכאן לנקודה הבאה-

שיתופי פעולה יעילים

רוויט מאפשרת עבודה של מספר גורמים על קובץ ראשי, עם ניהול הרשאות עריכה לפי תחום העיסוק. בצורה זו, ניתן לקדם את הפרויקט בכמה מישורים במקביל, ומבלי לפגוע בעבודה של גורמים אחרים במשרד. חשוב לציין כי תכונה זו מתאפשרת רק כאשר כולם עובדים על קובץ ברשת הפנימית של המשרד.

תאימות אוטוקאד

גם אם אנחנו התקדמנו לעבודה ברוויט, חייבים להכיר בעובדה שבעלי מקצוע רבים עדיין משתמשים באוטוקאד. למזלנו, רוויט נרכשה ע"י בית התוכנה אוטודסק, ולכן התאימות בין התוכנות כמעט מושלמת.

התוצרים המתקבלים בייצוא מרוויט לאוטוקאד נקיים, ברורים ומסודרים. מי שמקבל את קובץ ה-CAD לא יוכל לדעת שהקובץ שורטט בכלל ברוויט. גם הייבוא של אוטוקאד לתוך הרוויט מתבצע בצורה חלקה ונוחה, ומאפשר לנו לקבל תוכניות מדידה, מצב קיים ומידע נוסף הישר לתוך המודל שלנו.

מעבר ליתרונות הטכניים שפרטתי במאמר הזה, חשוב להוסיף כי בנייה של מודל תלת מימדי, אינטראקטיבי וחכם, הופכת את העבודה עצמה למהנה ונעימה הרבה יותר.

רוויט עובדת בשבילנו, ולא אנחנו בשבילה. היא הופכת פעולות סיזיפיות וחזרתיות- לאוטומטית. לכל קו ורכיב יש משמעות ומידע, הוא אינו עומד לבדו אלא מחובר למודל בכללותו.

רוויט היא לא תוכנה מושלמת, היא עדיין דורשת מאיתנו המתכננים רמה גבוהה של השקעה. אבל אין ספק שתוכנות BIM הן צעד משמעותי בכיוון הנכון בתחום התכנון והבניה, ואני אישית סקרנית לראות עד לאן רוויט תתפתח ותגיע.

התחילו את הצעד הראשון בלימוד רוויט היום.

היחידה הראשונה להכרות עם התוכנה- ניתנת לצפיה ללא עלות! לחצו מטה לצפיה ולפרטים:444 צפיות

REVIT הינה תוכנה של חברת AUTODESK. לאתר זה אין קשר לחברה או שלוחותיה.

© כל הזכויות שמורות למקצועני רוויט