חידושים בגרסת רוויט 2025

גרסת רוויט 2025 יצאה לעולם ממש בשבוע האחרון. אז אצתי רצתי להוריד את הגרסה החדשה, התנסתי, סקרתי את הרשת וחקרתי את הביקורות, כדי להביא לכם את העדכונים שבאמת מעניינים אותנו כמשתמשים.

מה צריך לדעת בגדול

אז מה הם הדברים השימושיים שעדכנו בגרסה הזאת?
אין לנו הפעם כלים ששונים מהותית מגרסאות קודמות, כפי שהיה בגרסת 2024 עם כלי הטופוסוליד החדש. אבל ישנם מספר עדכונים, גם של כלי הטופוגרפיה, וגם של בעיות קטנות ומעצבנות, שממש הפריעו לנו המשתמשים. הרבה מהשדרוגים החדשים הגיעו הישר מפורום בקשות המשתמשים באתר אוטודסק, בו משתמשים יכולים להציע ולבקש פתרונות לבעיות שנתקלים בהם תוך כדי העבודה היומיומית. 

בפוסט זה נראה את חמשת העדכונים הכי משמעותיים בעיניי, אלו שהכי יעזרו לנו בעבודה השוטפת. לבסוף נציין שני חידושים נוספים הראויים לתזכורת, ולו רק משום שאתרים אחרים מציינים אותם כמועילים. קראו והחליטו בעצמכם אם הם משמעותיים עבורכם או לא (וספרו לנו בתגובות!).

ללא ספק הדבר הראשון שתשימו לב אליו הוא שמהירות ההתקנה של גרסה זאת מהירה ב-20% מהגרסאות הקודמות, וזה באמת מורגש. מעבר לכך, התמקדתי רק בשדרוגים שבאמת רלוונטים לנו כמתכננים ומעצבים בעבודה ברוויט:

  1. יישור של קבוצת אלמנטים
  2. קיבוץ גיליונות
  3. עיטוף קצה הקיר
  4. חיבור ונעילה אוטומטית של קירות
  5. עדכונים בתחום הטופוגרפיה: תחליף ל-Building Pad, טופוגרפיה ממסה והחלקת המשטח הטופוגרפי

נקודות נוספות לציון:

תוכלו להמשיך בקריאה או לצפות בסרטון הסקירה עם הדגמה של כל הפעולות, מערוץ היוטיוב שלנו:

1. יישור של קבוצת אלמנטים

החידוש הראשון שנראה הוא אפשרות לישר קבוצה של טקסטים אחד לשני. וזה הזוכה השנתי בקטגוריית ה’איך לא חשבו על זה קודם’. החידוש הזה הוא אחד מאלו שבאמת עלו מבקשות המשתמשים באתר אוטודסק.

נשתמש באפשרות הזאת לדוגמה על הפרט שבתמונה.

יש כאן מספר הערות בטקסט על גבי כל שכבה ואני רוצה ליישר את כולן אחת לשניה.

ברגע שנבחר יותר מאלמנט טקסט אחד, תופיע בצד ימין בריבון תיבה חדשה עם מגוון אפשרויות ליישור ופיזור של הטקסט. אפשר לרחף על גבי כל כפתור כדי לראות טקסט שמסביר מה הוא עושה, או להבין מהציורים שדומים לאלו שאנחנו רגילים לראות בתוכנות אחרות כמו PowerPoint.

לאחר היישור והפיזור האוטומטי כזאת והכל נראה הרבה יותר מסודר. 

2. קיבוץ גיליונות

בסקירה של החידושים של גרסת רוויט 2024 ראינו חידוש שמאפשר חיפוש בדפדפן הפרויקט לפי שם. הפעם אנחנו מדברים על אפשרות סידור חדשה בתחום הגיליונות בדפדפן.

עד היום השתמשתי בפרמטר ייחודי למיון הדפדפן המשתמש באות הראשונה בשם הגיליון. הבעיה היא שבצורה הזאת, אנו לא תמיד מתאימים את השמות לסטנדרט המשרדי. יש לנו אפשרות לסדר לפי פרמטרים אחרים שנשייך ידנית לכל גיליון, אבל זה שוב מייצר לנו עבודה נוספת.
החידוש ברוויט 2025 מאפשר ליצור מקבצים של גיליונות ולהעביר את הגיליונות הבודדים בגרירה לתוך התיקיות החדשות שניצור.

בשורת הכותרת של הגיליונות (Sheets) נלחץ על לחצן ימני בעכבר ונבחר באפשרות New Sheet Collection. ה’קולקשן’ (מקבץ) הזה זיוצר תיקייה חדשה לתוכה נכניס את המבטים הרצויים. מיד לאחר יצירת המקבץ נלחץ עליו לחץ ימני וניתן שם לאוסף הזה. לדוגמה אצור תיקייה בשם ‘תוכניות’.

נבחר מדפדפן הפרויקט שלנו מבט אחד או מספר מבטים, ונגרור אותם לתוך התיקייה. עכשיו כל התוכניות ישבו מתחת לתיקייה הזאת ונוכל לפתוח ולסגור אותה עם סימן המינוס (-) או הפלוס (+) משמאל לשם התיקייה כדי להציג את המבטים שבתוכה.
כדי להוציא אלמנט מתוך הספריה הזו נגרור את המבט מעלה לאזור הכותרת Sheets.
כאשר אנו מתחים את הפרויקט ומתחילים להיות הרבה גיליונות בקובץ, הסידור הזה מקל עלינו בההתמצאות במודל.

3. עיטוף קצה הקיר

עוד חידוש שהרבה מהמשתמשים מבקשים אותו כבר הרבה זמן נוגע לעיטוף של שכבות גמר בקצה הקיר.
למעשה, ממש לאחרונה עלתה שאלה בנושא זה בקבוצת הפייסבוק שלנו.

בעבר אכן היתה אופציה ליצור עיטוף של שכבות הגמר ברמת הטיפוס, אבל החידוש בגרסת רוויט 2025 מאפשר עבודה יותר אינטואיטיבית ושליטה ברמת האלמנט הבודד. 

כן נצטרך ראשית להגדיר בתוך הטיפוס של הקיר בצורה גורפת אם העיטוף יהיה של שכבת החוץ או הפנים. אבל זה משהו שניתן לבצע פעם אחת אפילו ברמת ההגדרות של הטמפלט. ולאחר מכן נוכל לעבוד על כל קיר בפני עצמו.

נבחר את טיפוס הקיר עליו נרצה לעבוד וניכנס לעריכת הטיפוס עם כפתור Edit Type. תחת הכותרת Construction נמצא את השורה Wrapping at Ends ם נבחר ללא עיטוף (None) או עיטוף באמצעות שכבות החוץ (Exterior) או הפנים (Interior). 

עכשיו כשנחזור למודל ונבחר את הקיר נראה סימבול חדש בכל קצה. לחיצה עליו תעטוף או תבטל את העיטוף של קצה הקיר בעאמצעות שכבות הפנים או החוץ המוגדרות במבנה הפנימי של הטיפוס.

 

4. חיבור ונעילה אוטומטית של קירות

עוד חידוש חשוב בנושא הקירות, וזה משהו שהרבה משתמשים שואלים עליו, זה עניין של חיבור ונעילה אוטומטית של קירות אחד לשני. 

כשאנו רוצים להוסיף שכבת גמר או חיפוי לקיר קיים, אנו רוצים שהשכבה הזאת תהיה חלק אינטגרלי מתוך הקיר. שתיפתח על ידי אותם הפתחים שמיקמנו בקיר, ושהשכבות הפנימיות בין הקיר הקיים והמעטפת החדשה יתאחדו ויספרו כאחת.

עד כה, כדי להוסיף שכבה אינטגרלית שמשולבת היטב בתוך הקיר, היה עלי לשכפל את הטיפוס ולהוסיף שכבות למבנה בהקיר. להחליף את כל הקירות בהם אני רוצה להוסיף שכבת גמר חדשה לטיפוס החדש, ולהתמודד עם כל התזוזות והשינויים שזה יוצר במודל.

אחרים ניסו לבנות טיפוס קיר נפרד שכולל רק את שכבת הגמר, אבל נתקלו בבעיות שציינו קודם- פתחים שלא מזהים את הקיר החדש, וכפילות שנוצרת ברשימות בגלל שכבות הגמר הפנימיות בין הקיר הקיים והחדש.

בעת שרטוט קיר נראה בגרסה החדשה בצד ימין של הריבון שני כפתורים חדשים. האחד לחיבור אוטומטי והשני לחיבור אוטומטי עם נעילה.

אם נלחץ על כל אחת מן האפשרויות נראה לאחר שרטוט קיר צמוד לקיר קיים, כי הרוויט מזהה את שני הקירות יחד ויוצרת חיבור אוטומטי בינהם. אז הפתח מזהה את השכבה החדשה כחלק מהקיר וחותך גם אותה אוטומטית.

האפשרות לנעילה יחד עם החיבור האוטומטי מבטיחה לנו שהשכבה החדשה שחיברנו לקיר גם תהיה נעולה אליו, כך שאם נזיז את הקיר הזה במרחב, השכבה המחוברת תזוז יחד איתו.

5. חידושים בתחום הטופוגרפיה ברוויט 2025

ציפיתי לעדכונים בתחום זה היות ובגרסת 2024 הציגו לנו את כלי הטופוסוליד החדש שלא היה מבושל עד הסוף (קראו עוד על כל השינויים בבניית טופוגרפיה בגרסת 2024 כאן). עכשיו יש לנו כמה חידושים שהיו חסרים לנו כדי להנות מהכלי הזה עד הסוף.

5.1 תחליף ל-Building Pad

מעכשיו רצפות, קירות וגגות מהווים את ה-Building Pad ומאפשרים לנו לחפור בטופוגרפיה.
אם נבחר את הטופוגרפיה נראה בריבון כפתור חדש שנקרא Excavate, כלומר- חפירה. נלחץ עליו, ואז נבחר את האלמנט החופר המצתלב עם הטופוגרפיה.

ברצפות וגגות אפשר גם להוסיף שיפועים באלמנט החותך על ידי חצי שיפוע או עריכת נקודות. החפירה תתבצע לפי השיפוע שיצרנו באלמנט החותך.
ממש כיף לבנות ככה בריכה למשל ללא הצור להשתמש בכמה כלים נפרדים ליצירת המשטח המפולס ליציקת הבטון המשופעת.

עוד פיצ’ר נחמד זה שאם נבחר את הרצפה נראה בסרגל המאפיינים פרמטר חדש של Excavation Volume- נפח החפירה. כלומר יש לנו חישוב אוטומטי של כמויות העפר בהוצאנו מהמשטח הטופוגרפי עם האלמנט החופר. את הנתון הזה אפשר עכשיו להוסיף לרשימות בקלות, כאשר בעבר נאלצנו לעבוד עם שלביות ושכפול הטופוגרפיה.

5.2 יצירת טופוגרפיה ממסה

חידוש נוסף מאפשר יצירת טופוגרפיות מורכבות שלא מבוססות על קובץ מיובא, דרך פנים של מסה.
נבנה את המסה עם הגיאומטריה הרצויה עבור הטופוגרפיה, ובתיבת ה-Mass נראה כפתור חדש ליצירת Toposolid בין הכלים להפיכת המסה לרכיבי בניין.

נלחץ על הכפתור ואז על הפאה שממנה נרצה ליצור את הטופוסוליד, ולא נשכח ללחוץ על הכפתור Create Toposolid בריבון.

וקיבלנו את המשטח על בסיס המסה, שהיה לי קשה ליצור בצורות אחרות. אפשר כמובן לכבות את המסה ולהישאר רק עם הטופוסוליד. לעדכון המשטח הטופוגרפי נעבוד דרך המסה עצמה ואז נעדכן לפי השינויים בפנים, כמו בכל רכיב אחר שנבנה על בסיס מסה.

לא בטוחים שאתם שולטים בכלי הבניה המתקדמים ברוויט? מיני קורס לבניה מתקדמת הוא כנראה בשבילכם.

5.3 החלקת הטופוגרפיה

עוד כלי בתחום הטופוגרפיה מאפשר עיגול וריכוך של נפח הטופוגרפיה. זהו עיבוד גרפי בלבד למשטח להצגה יותר מעודנת שלו.

תחת תיבת Model Site נלחץ על השורה התחתונה ונראה אפשרות לסמן V בתיבה Toposolid Smooth Shading. שימו לב, זה מכביד על המודל שלנו, אז השתמשו באפשרות הזאת רק כשצריך.

5.3 היצמדות לנקודות ב-3D

עוד נקודה אחרונה ששווה לציין בתחום הטופוגרפיה היא שאם ניצור משטח בצורה ידנית, נוכל להיצמד לנקודות במודל או מקובץ מיובא בתלת מימד. 

בזמן הוספת הנקודות נראה כפתור חדש שנקרא Snap XYZ. בלחיצה עליו נוכל להיצמד גם לנקודות משרטוט אוטוקד. 

הנקודה החדשה תקפוץ מיד לגובה המתאים בתוך תחומי הפד שאנחנו משרטטים. זה מאפשר שרטוט הרבה יותר מדוייק על בסיס קובץ אוטוקד ברקע.

עדכונים נוספים הראויים לציון

משפחות מוליונים מורכבות

עד כה השתמשנו במשפחות בסיסית בחתך של מלבן או עיגול עבור המוליונים המחפים את החלוקות בקירות המסך שלנו.

לא היתה לנו אפשרות ליצור משפחות של פרופילים מורכבים
עם מספר לולאות סגורות.

בחידוש הגרסה האחרון נפתחה האפשרות ליצירת משפחה בחתך מורכב יותר כמו בדוגמה.

דרך עריכת טיפוס קיר המסך אשתול בחלוקות הפנימיות את משפחת המוליון החדשה שיצרתי ונראה אותה באה לידי ביטוי במודל.
מכיון שמדובר במשפחת פרופיל שנשתלת בתוך הרכיב, כמובן שנראה את זה גם במבט תוכנית, מה שמאפשר לנו רמת פירוט גבוהה יותר.

אישית אני הולכת לפי הכלל שלא ממדלים ברוויט אלמנטים הקטנים  מעשרה סנטימטרים.
אם הייתי רוצה להראות את הפירוט הזה, אצור פרט במבט דו מימדי נפרד מהמודל. אבל לשיקולכם אם להשתמש באפשרות החדשה הזאת או לא.

סידור Array של 0 או 1

החידוש הבא מרגש אותי קצת פחות, אבל יש אנשים שכנראה משתמשים בו יותר ממני, כי סוקרים אחרים מהללים אותו. מדובר באפשרות ליצירת סידור Array של פריט אחד או אפס פריטים.

לדוגמה יצרתי סידור של 7 כיסאות מסביב לשולחן, כדי שאוכל לשחק עם מספר האלמנטים ולהוסיף או להוריד כיסא, כדי לראות איך זה נראה במודל.

אבל ברגע שאני מנסה לשים אלמנט אחד או אפילו שניים, נקבל הודעה שאנחנו חייבים ליצור סידור של שלושה פריטים או יותר  כדי שה- Array יעבוד.

החידוש בגרסת 2025 מאפשר לנו ליצור סידור של פריט אחד, או אפילו 0 פריטים, דרך פרמטר Array בקובץ משפחה.

טענתי את משפחת הכיסאות לתוך משפחת השולחן כמשפחה מקננת, ויצרתי Array מעגלי באותה צורה שהייתי יוצרת בפרויקט רגיל. נבחר את קו ה-Array ונשייך אליו Label כמו כל פרמטר אחר. ניתן לו שם ‘מספר הכיסאות’.

(כל זה היה סינית עבורך? מיני קורס ‘הכל נשאר במשפחה’ יכול לעזור).

עכשיו אם ניכנס לעריכת הטיפוס, נראה שניתן להזין גם את המספר 1 או 2 ולראות סידור של כיסאות בודדים.

בתצוגה בתוך קובץ המשפחה תמיד יופיעו שלושה פריטים כמו שרואים בתמונה. אבל אפשר ששניים מופיעים באפור ורק הכיסא המקורי מופיע בצבע שחור מלא.

כשנטען את המשפחה הזאת לתוך הפרויקט נוכל להציג 2 כיסאות ולקבל גמישות גדולה יותר.

הפוסט עזר לכם? ספרו לנו בתגובות באילו מהחידושים האלו אתם חושבים שתשמשו? 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

התחברות לאתר

עוד לא נרשמת לאתר? קודם כל יש לבחור את הקורס שלך כאן.

כבר נרשמת? יש להכניס שם משתמש וסיסמה:

מצטרפים?

קבלו את הטיפים המעולים שלנו אחת לשבוע ישירות למייל!

הרשמו עכשיו:

אם לא ראית את המייל שלנו, יש לבדוק ב’קידומי מכירות’ או ‘ספאם’.

תודה על ההרשמה! קוד הקופון הוא:

GREETINGS10

השתמשו בו בעמוד הקופה כדי לקבל 10% ההנחה

על כל החבילות והקורסים המלאים באתר

בואו נדבר

השאירו לנו פרטים מלאים ובמה נוכל לעזור.

נחזור אליכם בהקדם!