10 טעויות של מתחילים ברוויט


במהלך השנים שאני מכשירה ומלווה אנשים בעבודה ברוויט, שמתי לב לטעויות שחוזרות על עצמן שוב ושוב. בין אם מחוסר מודעות או בניסיון לחסוך זמן, הטעויות האלו יעלו לנו ביוקר בהמשך הדרך.

בפוסט הבא נעבור על 10 טעויות נפוצות ואיך להימנע מהן, כדי לשמור על עבודה יעילה בפרויקט שלנו.לפני שנתחיל, ממליצה לראות את הפרטים לגבי הטמפלט המקצועי המוצע למכירה כאן באתר, כדי להימנע מראש מטעויות ולהתחיל עבודה נכונה מהצעד הראשון.

עכשיו ניתן לבחור בין טמפלט בסיסי מוזל- למתחילים וסטודנטים, לבין טמפלט מקצועי מלא- למי שעובד עם רשימות, חישובי שטחים והגשות ברוויט.

ועכשיו בואו ונעבור על 10 הטעויות הנפוצות שמתחילים עושים ברוויט (ואיך להימנע מהן):


1. פיצוץ קובץ אוטוקאד בתוך רוויט

זוהי אחת הטעויות הנפוצות אך המזיקות ביותר שניתן לעולל לקובץ הרוויט שלנו.

ברגע שאנחנו מפוצצים קובץ קאד, רוויט תמיר את כל השכבות של האוטוקאד לסגנונות קווים. כלומר, אם היה לנו קובץ אוטוקאד גדול, עם שכבות רבות, נקבל עשרות סגנונות קווים חסרי ערך שיסבכו את החיים לכל מי שמנהל את מודל ה-BIM.


אם אין ברירה אלא לפוצץ את קובץ הקאד מאיזושהי סיבה, עדיף לעשות זאת בקובץ משפחה נפרד. פתחו קובץ משפחה עם תבנית דו מימדית, ויבאו את קובץ ה-CAD אליה. פוצצו אותו, ולבסוף הכניסו את המשפחה החדשה לתוך פרויקט הרוויט הרצוי.

אם רציתם לפצוץ את האוטוקאד בגלל בעיות עם טקסט בעברית, צפו בסרטון ההדרכה הזה מערוץ היוטיוב שלנו כדי ללמוד טריק מעולה להכנסת עברית לרוויט- ללא פיצוץ בתוך הפרויקט.


2. להוריד ולייבא משפחות חינמיות היישר לתוך הפרויקט

משפחות רבות שנמצא אונליין יכבידו ויסרבלו את העבודה על הקובץ שלנו, משום שהן מכילות מידע ופרמטרים כבדים ומיותרים.

אולי נתקלת בקבצים עם שדות פרמטרים של קישורים לאתר החברה, מספרי טלפון או זכויות יוצרים, כאלו הכוללים עשרות חלופות להצגת המשפחה ובסוף שוקלים 3Mb ויותר. העומס הזה סופו שיגרום לבעיות תפקוד בקובץ.

שלא תבינו לא נכון, אנחנו לגמרי בעד הורדת משפחות אונליין, ואפילו המלצנו על כמה כאלו בפוסט הזה וגם בעמוד 'בחינם' פה באתר. אנחנו רק ממליצים לבחון לעומק את המשפחות ואף 'לנקות' מהן פרמטרים מיותרים לפני שנעלה אותן למודל.

נתחיל בפתיחת קובץ המשפחה שהורדנו בנפרד מקובץ המודל. דרך כפתור Family Types נבחן את הפרמטרים שנכללו במשפחה ונמחק את כל מה שלא רלוונטי אלינו.

ניתן להשתמש גם בפקודת Purge בתוך קובת המשפחה, למחיקה יעילה של כל האלמנטים שלא הדלקנו לשימוש .3. לעבור לאוטוקאד לשרטוט פרטים

לרוויט יש יכולות נהדרות בעבודה עם פרטים. היתרון הגדול הוא שאנחנו יכולים להתחיל מכל מבט קיים, להוציא ממנו Callout ולהלביש על גבי המידע הקיים את השכבות הנוספות שנרצה להציג.

במבטי הפרט האלו נוכל לשתול רכיבי פרט תלת מימדיים או קבוצות פרט דו מימדיות לפרטים שכיחים שחוזרים על עצמם.

אפשרות נוספת היא יצירת מבט Drafting View בו נעבוד בדו מימד במרחב המנותק לחלוטין מהמודל.

היתרון הגדול הוא שניתן לייבא את המבטים האלו בנוחות לגיליונות שלנו וליצור סידור כולל של המידע בפרויקט. במקרה של Callout, נקבל גם תיוג אוטומטי עם הפניה לגיליון ומספר הפרט, מה שמונע טעויות וסתירות במידע המוצג במודל.4. להכניס קובץ CAD ללא הכנה

ראיתי משתמשים רבים שמייבאים את קובץ הקאד שלהם היישר לרוויט, ללא כל הכנה או ניקיון של הקובץ המקורי.

התאימות בין הרוויט לקאד היא נהדרת ובהחלט ננצל את היכולת להתבסס על קאד- אם כתכנית מדידה, כבסיס לבניית טופוגרפיה, או כדי למדל תכנון קיים. אבל- צריך לנקוט במשנה זהירות כשאנחנו מביאים אלמנטים חיצוניים לתוך פרויקט הרוויט שלנו, היות וקבצי קאד נוטים להכיל המון מידע מיותר, שיהיו מטען עודף על המודל.

קבצי האוטוקאד מאיטים את הרוויט ועלולים לגרום לבעיות וקונפליקטים פנימיים בקובץ שלנו, מה שיעלה לנו בזמן יקר בעתיד.

לכן שווה להשקיע את הזמן מראש ולוודא שקובץ האוטוקאד שאנחנו מייבאים יהיה רזה ויעיל ככל הניתן.

בתוך קובץ הקאד מומלץ להשתמש בפקודת Purge למחיקת שכבות ובלוקים ריקים, וכן בפקודת Audit שפותרת טעויות פנימיות בקובץ.

אפשרות נוספת להקל על הרוויט היא לייבא את ה-CAD כ-Link במקום Import, אך קחו בחשבון שאפשרות זאת מאיטה את טעינת קובת הרוויט בכל פתיחה, היות והתוכנה מעדכנת ומסנכרת שינויים שקרו בקאד מאז שטענו אותו.


5. 'לשקר' במידות ותגים

אם התרגלת 'לרמות' במידות או בתגים באוטוקאד, כדאי להיפתר מההרגל המגונה ולא להביא אותו איתנו לתוך הרוויט.


בקווי מידה- אם המידה המוצגת ב- Dimention Line שמיקמנו לא נכונה, לא נמקם תיבת טקסט מעל המידה כדי 'לכסות' אותה. נתקן את הטעות במודל ונזיז את הרכיבים הרלוונטים בעזרת המידות.


בתגים- לא נשתמש בתגים הכוללים תיבת טקסט חופשי, אלא נדאג להשתמש בתגים המציגים תוויות, השואבות מידע מתוך האלמנט. בצורה זו כל עדכון שנעשה לרכיב יופיע גם הוא בתג ויחסוך טעויות ותיקונים שנצטרך לעשות בהמשך הדרך.6. להשתמש באלמנטים 2D במקום 3D

בעוד ש-Detail lines ו-Filled Region יכולים להיות שימושיים במבטים מסויימים (בעיקר בפרטים), משתמשים רבים מפריזים בשימוש בהם. ניזהר שלא להתעצל ולשרטט אלמנטים בקווים- שצריכים להיות תלת מימדיים. גם אם נדמה לכם באותו הרגע שחסכתם זמן בנייה, בטווח הארוך נאבד זמן יקר בניסיון להבין איפה עוברים האלמנטים בחתך ובחזית, או שיחסרו לנו במבטים תלת מימדיים.7. להפריז במידול אלמנטים

משתמשים רבים נהנים מהעבודה בתלת מימד ונשאבים למידול של אלמנטים שאינם חשובים באמת לפרויקט.

אם נרצה להשתמש במודל ליצירת הדמיות, או אם אנו מתכוונים להוציא פריט נגרות לביצוע- כמובן שיש ערך בהוספת הפרטים האלו במודל. אך פעמים רבות, תספיק הערה והפניה לדגם מסויים שנרצה להשתמש בו, במקום למדל את פרופיל הניתוק מסביב לתקרה במודל כולו.

ואם אתם מתלבטים אם למדל את הרכיב המסויים או לא, עקבו אחר כלל האצבע- לא למדל אלמנטים הקטנים מ-10 ס"מ בפרויקט בניה.8. הזזת אלמנטים בטעות

גרירת אלמנטים בלי כוונה תוך כדי בחירה, היא טעות שכיחה של משתמשים חדשים ברוויט. בהגדרת ברירת המחדל של הרוויט, אנו גוררים אלמנטים מיד עם הבחירה שלהם. זוהי דרך נוחה להזזת אלמנטים במודל, אבל צריך להכיר ולהבין אותה.

אם התזוזה הזאת מתרחשת בטעות פעמים רבות, ניתן לבטל את האופציה לגרירה אוטומטית עם הבחירה- בסרגל התחתון בצדו הימני של המסך, כמוצג בתמונה.

אפשרות נוספת שתעזור לנו להשאיר אלמנטים במקומם היא לבחור אותם ולהשתמש בכפתור PIN או בקיצור המקלדת PN כדי לנעוץ אותם במקומם.9. בניית הפרוייקט הרחק מנקודת ה- Origin

לרוויט יש נקודות ראשית צירים (Origin) נסתרת, שלא ניתן להזיז. כאשר אנחנו מייבאים קבצי CAD לראשית הצירים- בברירת המחדל הם נצמדים לנקודה הזאת. שימו לב- לא מדובר על נקודת בסיס הפרויקט ונקודת בסיס המדידה, אותן אנחנו חושפים בקלות כמו כל אלמנט מוסתר אחר, אלא בסיס נפרד לפרויקט.

אם עד כה לא הייתם מודעים לנקודה הזאת, יתכן ובניתם את הפרויקט הרחק ממנה וכדאי לעדכן את סביבת העבודה שלנו בתוך קובץ הטמפלט שעליו אנחנו עובדים.


ממבט תכנית, נחשוף את האלמנטים הנסתרים ונבחר את נקודת בסיס הפרויקט (העיגול). נפתח את הקליפס הנועל אותה ונלחץ על לחצן ימני. אז תיפתח בפנינו האופציה להזזת הנקודה למיקום ההתחלתי של הפרויקט, כמוצד בתמונה.

10. עבודה עם דפדפן מבולגן

ככל שהפרויקטים שלנו גדלים ומגיעים לרמת פירוט גבוהה יותר, כך נשפכל ונייצר עוד ועוד מבטים. עבודה עם דפדפן מסודר היא קריטית להתמצאות בפרויקט, בייחוד אם אנו עובדים במשרד וחולקים את העבודה על הפרויקט עם קולגות וגורמים חיצוניים נוספים.

שימוש לא נכון בפרמטרים לסידור יביא אותנו למצב בו המבטים מופיעים בבראוזר עם סימן ??? כבתמונה.

הדרכה מפורטת על סידור הדפדפן ויצירת פרמטרים אישיים למיון מבטים תמצאו כאן.


רוצים להמשיך ולהתקדם בעבודה ברוויט? הגיע הזמן ללמוד את כל הנושאים המתקדמים, בצורה יעילה ומרוכזת. לחצו על התמונה כדי לעיין בנושאי הקורס למתקדמים של מקצועני רוויט.


177 צפיות

REVIT הינה תוכנה של חברת AUTODESK. לאתר זה אין קשר לחברה או שלוחותיה.

© כל הזכויות שמורות למקצועני רוויט