גרפיקה ותבניות גרפיות ברוויט

עודכן ב: מרץ 3


כאשר אנו מתחילים להיכנס לשלבי עבודה מתקדמים בפרויקט הרוויט שלנו, נראה כי יש צורך לשכפל את אותו מבט מספר פעמים. בכל פעם נציג במבט מידע אחר. אותה תכנית קומת קרקע תהיה פעם תכנית בניה, פעם תכנית חשמל ופעם תכנית ריצוף. ההבדל בין המבטים האלו יהיה מה אנו בוחרים להציג, להסתיר ולדרוס גרפית.

זוהי עבודה סיזיפית למדי, לעבור בין כל מבט ולבצע את השינויים האלו ידנית. כדי שלא נצטרך לתת את ההגדרות האלו שוב ושוב עבור כל מבט וכל פרויקט, הרוויט מציעה לנו את האפשרות ליצירת תבנית (טמפלט) גרפית. בתבנית שניצור ניתן להשתמש שוב ושוב בתוך הפרויקט, ואפילו לשתול בטמפלט קבוע לשימוש פרויקטים עתידיים. (איך להגדיר טמפלט קבוע לפרויקט? הדרכה נוספת כאן).

משום שמדובר בעבודה סיזיפית ובהשקעה של שעות עבודה רבות, ניתן גם לרכוש טמפלט מוכן, הכולל עשרות תבניות גרפיות מוכנות, כמו זה שמוצע כאן באתר.

במידה ותרצו ליצור את התבניות הגרפיות בעצמכם, המשיכו לקרוא!

נתחיל בסקירה של האפשרויות להגדרות גרפיות שיש לנו ברוויט.

לאחר שנקבע את ההגדרות הרצויות, נראה איך אפשר לשמור אותן כתבנית שנחיל על מבטים אחרים בפרויקט.


סרגל בקרת המבט

הסרגל בצדו השמאלי התחתון של מרחב העבודה שלנו ונקרא באנגלית View Controls. מכאן נוכל להגדיר את רמת הפירוט של המבט, קנה המידה שלו, סגנון המבט ועוד... חלק מההגדרות שאנחנו רואים כאן יחזרו על עצמן בחלון Graphic Display Options.


חלון להגדרת דריסה גרפית לפי קטגוריה Visibility Graphics Overrides

נגיע לחלון זה דרך סרגל ה-Properties של המבט עצמו. עבור כל קטגוריה נוכל להגדיר דריסה גרפית לקווים או למילוי (Pattern), לפי קטגוריה.

בנוסף, נוכל לקבוע הסתרה או נראות של הקטגוריה, או הצגה בחצי טון.


.

בדוגמה משמאל, בחרתי להציג את כל הקירות החתוכים עם מילוי מלא בצבע שחור.


חלון הגדרות תצוגה גרפית Graphic Display Options

גם את החלון הזה נמצא בסרגל ה-Properties של המבט עצמו. מכאן נשלוט על סגנון המבט, צללים ותאורה, הצגת עומק, רקע, קווי סקיצה ועוד.

תוכלו לראות חפיפה בהגדרות הסגנון והצללים בין החלון הזה לבין סרגל בקרת המבט.


נוכחתי כי רבים מתעלמים מהסרגל הזה אבל יש בו מספר הגדרות גרפיות מועילות, שאולי לא הכרתם:


סגנון קווי מתאר Silhouttes

תחת הכותרת Model Display נמצא אפשרות להחליף את קווי המתאר (הקונטור החיצוני) בסגנון קו אחר. כך נוכל להציג את המבטה עם קווים מרוסקים או בצבע אחר, להבלטה.


הצגת עומק Depth Cuing

כאן נוכל לקבוע כי אלמנטים שמרוחקים יותר יופיעו כבהירים יותר. ההגדרה הזאת עוזרת מאוד להבנת עומק החזית/ החתך.


רקע Background

נוכל לקבוע הצגת רקע למבט שלנו עם צבעים לבחירתנו, או אפילו עם תמונה שצילמנו באתר.
לאחר שביצענו את כל ההגדרות הגרפיות על המבט הבודד, נוכל לשמור אותן כתבנית גרפית, שנוכל להשתמש בה שוב במבטים אחרים.


את זאת נעשה ע"י לחיצה בלחצן ימני על שם המבט בסרגל ה-Project browser ונבחר באופציה של Create view template from view.

מיד יפתח לנו חלון ההגדרות לתבנית החדשה. נתחיל במתן שם לטמפלט, כזה שיעזור לנו למצוא ולהשתמש באותה תבנית על מבטים אחרים בעתיד.

מחלון זה, נוכל לערוך שינויים בתבנית שיצרנו, לפי קטגוריות של דריסה גרפית במודל/ בדו מימד, אפשרויות תצוגה ועוד.

שימו לב כי בטבלה זו, מצד ימין, יופיעו תיבות מסומנות ב-V שקובעות האם ההגדרה תיכלל בתבנית או לא.

כך למשל נוכל לבקש שקנה המידה לא יהיה חלק מהתבנית הגרפית, כי אנו מתכוונים להחיל את הדריסה הגרפית על מבטים בעלי קנה מידה שונה.

לאחר שיצרנו את התבנית וכדי להחיל אותה על מבט אחר, ניגש לשם המבט החדש ובלחיצה על לחצן ימני בעכבר, נבחר את האופציה הבאה- Apply template properties.

שוב יפתח אותו חלון הגדרות עם רשימת הטמפלטים שיצרנו. נבחר את הטמפלט הרצוי, ונוכל שוב לערוך שינויים בהגדרות ופני ההחלה על המבט החדש.

התבניות הגרפיות בחלון זה ממויינות לפי סוג מבט: תוכניות, תכניות תקרה, חתכים וחזיתות, ומבטי תלת מימד.אין בעיה להחיל תבנית מקטגוריה אחת על מבט מקטגוריה אחרת, נצטרך להעביר את קטגוריית המיון לסוג המבט הרצוי כדי למצוא את התבנית שנשמרה שם.

ישנה שיטה נוספת להגדרת תבניות גרפיות, בצורה מרוכזת ולא מתוך המבט שעליו עבדנו. אם תרצו ליצור בבת אחת את כל התבניות הדרושות לכם, יתכן ויותר תתאים לכם שיטת העבודה הזו.

במקרה הזה, נגיע להגדרות התבניות הגרפיות ישירות דרך לשונית View וכפתור View Template. יפתח לנו אותו חלון שעבדנו איתו קודם, אך הפעם ניתן את כל הגדרות ה-VG וה-Graphic Display ישירות מכאן. נוכל לשכפל ולערוך תבניות קיימות או ליצור חדשות.

החיסרון של העבודה בשיטה הזו הוא שאינה מנצלת את ההגדרות הגרפיות שכבר יצרנו במבטי הפרויקט, אך אם מדובר בהגדרה לתבנית חדשה, יעיל יותר לבצע את כל ההגדרות מכאן.


לא ניתן להעתיק תבניות גרפיות בין פרויקט לפרויקט, לכן מומלץ לשמור את ההגדרות האלו ישירות בתוך הטמפלט הראשי עליו אותם עובדים, לחיסכון אדיר בזמן העבודה על פרויקטים עתידיים.

אפשר גם לרכוש את אחד הטמפלטים המוצעים למכירה באתר, הכוללים בין היתר את כל התבניות הגרפיות הדרושות לעבודה.384 צפיות

REVIT הינה תוכנה של חברת AUTODESK. לאתר זה אין קשר לחברה או שלוחותיה.

© כל הזכויות שמורות למקצועני רוויט